• architektura
  • architektura
  • architektura
  • architektura

> Cechy-budownictwa-energooszczednego

Cechy budownictwa energooszczędnego

Budownictwo energooszczędne, znane też jako niskoenergetyczne, polega na wznoszeniu domów o niższym zapotrzebowaniu na energię cieplną, niż ma to miejsce w budownictwie tradycyjnym. W ostatnich latach stało się ono szczególnie popularne na fali wzrostu świadomości społecznej dotyczącej oszczędzania energii.

Czym charakteryzuje się budownictwo energooszczędne?

W miarę rozwoju aktywizmu proekologicznego na świecie rośnie zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii. Stale poszukujemy nowych rozwiązań energooszczędnych – rezygnujemy z oświetlenia halogenowego na rzecz ekologicznych żarówek LED, wymieniamy domowe urządzenia RTV na ich energooszczędne odpowiedniki. Termomodernizacja budownictwa to jedno z takich działań. Dzięki niej średnie roczne zużycie energii w gospodarstwie domowym spada z 120kWh/m2 do 40 kWh/m2 w przypadku domu energooszczędnego, a nawet do 15 kWh/m3 dla domu pasywnego.

Ogrzewanie pochłania więcej niż 65% energii zużywanej w gospodarstwie domowym. Niestety, wielu z nas wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy, upatrując głównego generatora strat w urządzeniach elektrycznych czy wychładzających dom dużych oknach. Podchodzimy też sceptycznie do wysokich kosztów budowy ekologicznych domów. Tymczasem budownictwo energooszczędne i pasywne jest wspierane przez szereg dofinansowań oraz programów oferujących wysokie dopłaty. Zarówno więc budowa, jak i montaż takich urządzeń jak panele słoneczne czy pompy ciepła będą mniej kosztowne, niż nam się wydaje.

Zalety domu energooszczędnego

  • Ogrzewanie pasywne – dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu przestrzeni energia słoneczna w bardziej efektywny sposób oświetla i ogrzewa poszczególne pomieszczenia.

  • Oszklenie południowej ściany budynku – umieszczenie większości okien w południowej elewacji pozwala na maksymalne wykorzystanie światła słonecznego w ciągu dnia.

  • Ekologiczne ogrzewanie – pompy ciepła, kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne umożliwiają ogrzewanie domu za pomocą energii odnawialnej.

  • Rekuperacja – czyli wentylacja mechaniczna umożliwiająca odzyskiwanie ciepła z powietrza wypychanego na zewnątrz.

  • Profesjonalna termoizolacja – zwiększa opór cieplny ścian, podłóg i dachu, a także okien i drzwi.

  • Zwarta bryła architektoniczna budowli – o niższym stosunku powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury (objętości) budynku, niż ma to miejsce w budownictwie tradycyjnym.

    Na czym polega budownictwo pasywne? Przeczytaj na naszym blogu