• architektura
  • architektura
  • architektura
  • architektura

> Testy-szczelnosci-budynkow-krakow

Testy szczelności budynków

Pracownia „VINCI” na stałe współpracuje ze specjalistycznymi firmami wykonującymi testy szczelności budynków. Dysponując urządzeniami „Blower Door”, są one w stanie wykonać na Państwa zlecenie:

Oferujemy również doradztwo w zakresie rozwiązań technicznych prowadzących do uniknięcia nieszczelności w budynkach zarówno na etapie projektowania, jak i podczas budowy.

W jakim celu wykonuje się badania szczelności budynków?

Badania szczelności budynków przeprowadzane przez naszą firmę w okolicach Krakowa mają za zadanie:

Wykonujemy badanie szczelności powietrznej dużych budynków, a także nieco mniejszych nieruchomości. Działamy w Krakowie i okolicach.

Termowizyjne badania szczelności budynku

Pracownia dysponuje własną kamerą termowizyjną Fluke TiR (numer seryjny TiR-09110230), umożliwiającą rejestrację obrazów termowizyjnych (termogramów) w postaci cyfrowej.

Specyfikacja urządzenia do pomiaru termowizyjnego:

Pole widzenia  23° x 17°
Rozdzielczość przestrzenna (IFOV)  2,5 mRad
Minimalna odległość pomiaru  Obiektyw termowizyjny: 15 cm (6 cali)
Obiektyw światła widzialnego: 46 cm (18 cali)
Regulacja ostrości  Ręcznie
Częstotliwość odświeżania obrazu  Częstotliwość odświeżania 9 Hz
Rodzaj detektora  Niechłodzona matryca mikrobolometryczna pracująca        w płaszczyźnie ogniskowej, 160 X 120
Typ obiektywu podczerwieni  20 mm F = obiektyw 0,8
Czułość termiczna (NETD)  ≤ 0,09°C przy 30°C (90 mK)
Zakres widma podczerwieni  od 7,5 μm do 14 μm
Kamera pracująca w paśmie światła widzialnego  Rozdzielczość 640 x 480

Pomiary termowizyjne wykonujemy w oparciu o obowiązujące normy dotyczące warunków i zasad wykonywania badań termowizyjnych wyszczególnione w PN-EN 13187:2001 Właściwości cieplne budynków. Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku. Metoda podczerwieni.

Proponowane przez nas pomiary spełniają obowiązujące normy dotyczące warunków i zasad wykonywania badań technicznych. Są doskonałą metodą diagnostyczną, która pozwala na wykrycie awarii i uszkodzeń w domach, rzutujących na nasz komfort życia. W efekcie pozwala również na uszczelnienie budynku w miejscach, w których wykryto niedoskonałości. Pomiary umożliwiają bezinwazyjne sprawdzenie lokalizacji:

Na czym polegają testy szczelności metodą „Blower Door”?

Test „Blower Door” jest bezinwazyjną metodą ciśnieniową sprawdzającą przepuszczalność powietrzną budynku. Jest przeprowadzany m.in. po to, by określić mankamenty budynku pod kątem energooszczędności. W efekcie prowadzi do redukcji kosztów eksploatacji budynku. Test może być wykonany na wielu etapach prowadzonej inwestycji, począwszy od surowego stanu zamkniętego budynku.

Wiarygodne badania szczelności budynku metodą ciśnieniową muszą być przeprowadzone zgodnie z normą PN-EN:13829. Takim badaniem jest test „Blower Door”. Urządzenie wyposażone jest w wentylator stanowiący jego główny element. Jest obudowany aluminiową, regulowaną i oplandekowaną ramą, którą umieszcza się w miejscu okna lub drzwi zewnętrznych budynku. Dodatkowo zestaw wyposażony jest w urządzenie wielofunkcyjne do pomiaru różnicy ciśnienia, rurki oraz komputer. Podczas prowadzonego badania wentylator wytwarza różnice ciśnień pomiędzy wnętrzem, a środowiskiem zewnętrznym budynku. Umieszczone na wentylatorze czujniki umożliwiają określenie ilości powietrza przepływającego przez budynek w danym czasie. Wyniki pomiaru przetwarzane są przez komputer, który odczytuje wartość współczynnika krotności wymiany powietrza, tzw. n50.

Jak przygotować budynek do badania szczelności?

Według polskich norm, można wykonać dwa rodzaje pomiarów szczelności budynku. Pierwszy to badanie użytkowanego budynku. Wówczas jego stan powinien odzwierciedlać okres, w którym eksploatowane są instalacje grzewcze, ewentualnie klimatyzacja. Drugi rodzaj polega na badaniu obudowy budynku. Wówczas wszystkie jego otwory (okna, drzwi i inne) muszą być zamknięte lub zaślepione.

Właściwie przygotowany do testów budynek musi być szczelnie zamknięty, a jego wszelkie otwory (kominowe, wentylacyjne, wodno-kanalizacyjne) – zaślepione. Tylko całkowita izolacja budynku od środowiska zewnętrznego gwarantuje wiarygodność badania. Dlatego przed jego rozpoczęciem należy również pozamykać szczelnie okna i drzwi zewnętrzne. Natomiast drzwi wewnętrzne muszą pozostać otwarte. Na czas przygotowania obiektu do wykonania pomiaru wpływa wielkość kubatury budynku, skomplikowanie bryły budynku i instalacji. Proces pomiaru nie jest długi i przebiega automatycznie w małych budynkach. Podłączony do wentylatora komputer na bieżąco wyświetla wykresy pomiaru zarówno dla nadciśnienia, jak i podciśnienia. Wyniki te są uśredniane, a na efekt końcowy badania składają się:

W pierwszym przypadku inwestor otrzymuje protokół pomiarowy lub certyfikat, z którego wynika jaki jest poziom szczelności budynku. Wskazówki do ich właściwej interpretacji inwestorzy znajdą w obowiązujących od 2009 roku przepisach budowlanych. Określona jest w nich wymagana wartość współczynnika n50 wynosząca:

Z kolei w drugim przypadku otrzymujemy wskazania miejsc przecieków powietrza przez powłokę budynku. Mogą być one przyczyną utraty ciepła, przewiewów, zawilgoceń oraz ognisk rozwoju grzybów. Jeżeli wykryjemy te miejsca na odpowiednim etapie inwestycji, możemy zapobiec utracie ciepła i właściwie doszczelnić budynek.