• architektura
  • architektura
  • architektura
  • architektura

> Wady-zalety-domow-plaskim-dachem

Wady i zalety domów z płaskim dachem

Dachy płaskie to jedno z nowoczesnych rozwiązań, realizujących potrzebę prostej, w pełni klarownej bryły budynku mieszkalnego. Dachy tego typu zwiększają przestrzeń do potencjalnego zagospodarowania, choć nie są wolne od wad. Przyjrzyjmy się bliżej ich charakterystyce.

Jakie korzyści płyną z wykonania płaskiego dachu?

Jedną z podstawowych zalet płaskich dachów jest ich ekonomiczność. Płaski dach wymaga mniej materiału niż dach spadzisty, jest także znacznie łatwiejszy w montażu. Płaski dach doskonale wpisuje się w minimalistyczną, geometryczną stylistykę nowoczesnych projektów. Dzięki niemu możliwe jest osiągnięcie oszczędnej, niemal surowej bryły budynku. Zapraszamy do kontaktu z naszą pracownią konstrukcyjną w Krakowie – z przyjemnością opowiemy więcej o zaletach zastosowania płaskiego dachu w Państwa projekcie.

Jakie są wady płaskich dachów?

Jednym z podstawowych problemów związanych z płaskimi dachami jest gromadzenie się wody na jego powierzchni. Ponieważ dachy płaskie nie mają nachylenia, skuteczne odprowadzanie deszczówki jest utrudnione. Może to prowadzić do powstawania przecieków i uszkodzenia konstrukcji domu. Wyzwaniem może być także zalegający na dachu śnieg. Warto dodać, że płaskie dachy są bardziej podatne na zabrudzenia i nie podlegają samooczyszczaniu w takim stopniu, jak dachy spadziste.

Jaki potencjał tkwi w płaskich dachach?

Pomimo kilku wad, dodatkowa przestrzeń na dachu oferuje wiele kreatywnych możliwości. Na płaskim dachu można stworzyć sprzyjający rekreacji taras lub nawet założyć ogród. Jednym z najbardziej luksusowych pomysłów jest zaprojektowanie na dachu odkrytego basenu. Tym, którzy chcą zainwestować w energię odnawialną, proponujemy montaż paneli słonecznych, ponieważ promienie będą do nich docierały przez cały dzień.