• architektura
  • architektura
  • architektura
  • architektura

> Czym-polega-ekspertyza-techniczna-budynku

Na czym polega ekspertyza techniczna budynku?

Ekspertyza techniczna Kraków to ocena stanu technicznego budynku.  Wykonuje się ją w przypadku remontu, zmiany typu użytkowania obiektu czy podczas budowy domów energooszczędnych, celem określenia wydajności danej technologii. Szczególnie polecana jest inwestorom indywidualnym, deweloperom, architektom, firmom budowlanym i remontowym czy wspólnotom mieszkaniowym.

Czym różni się ekspertyza od opinii technicznej?

Ekspertyza budowlana od opinii technicznej różni się tym, że jest ona dołączana do dokumentacji projektowej oraz zawiera informacje poparte szczegółowymi obliczeniami dotyczącymi wytrzymałości poszczególnych elementów konstrukcji, takich jak ściany, stropy czy fundamenty. Ekspertyza składa się z kilku części. Zawiera ona między innymi opis przedmiotu badania i cel jej wykonania, dokładny opis stanu technicznego budynku, materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych oraz dokumentację rysunkową, zdjęcia i część, w której wyjaśnione są i opisane możliwe rozwiązania dla zaistniałych problemów np. sposób i techniki wzmocnienia uszkodzonej struktury balkonu. Ekspertyza budowlana sporządzana jest przez osoby posiadające dużą wiedzę merytoryczną oraz odpowiednie kwalifikacje. W przeciwieństwie do ekspertyzy opinia opiera się tylko i wyłącznie na projekcie i ogólnych oględzinach stanu budynku i nie jest wsparta obliczeniami.

Kiedy wykonać ekspertyzę budowlaną, a kiedy opinię techniczną?

Każda sytuacja traktowana jest indywidualnie, więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy w danej sytuacji konieczna jest opinia, czy ekspertyza budowlana. Zazwyczaj decyzję podejmuje ekspert podczas pierwszych oględzin. Jeżeli stan budynku nie wzbudza zastrzeżeń, wydawana jest opinia. Natomiast w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości wskazana jest dokładniejsza analiza stanu obiektu poprzez wykonanie szczegółowych obliczeń. Dokumenty te stanowią gwarancję bezpieczeństwa użytkowania danego obiektu, dlatego warto je wykonywać w każdym przypadku, korzystając z usług sprawdzonych firm.