• architektura
  • architektura
  • architektura
  • architektura

> Budownictwo-energooszczedne-przyszlosc

Czy budownictwo energooszczędne to przyszłość?

Budownictwo energooszczędne jest w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Nic dziwnego: bieżące koszty utrzymania stają się coraz wyższe, dlatego też inwestorzy chcą się przed tym uchronić. Sposobem na to są właśnie energooszczędne domy. Sprawdź, czy takie konstrukcje są przyszłością, czy może już… teraźniejszością.

Energooszczędne budynki, czyli jakie?

Budynek energooszczędny to nie tylko nazwa. To także spełnienie określonych standardów energetycznych, które z roku na rok stają się coraz bardziej wyśrubowane. To m.in. wypełnienie wskaźnika EP, czyli rocznego zapotrzebowania na energię nieodnawialną, wynoszącego obecnie dla domów jednorodzinnych 70 kWh/m2rok. Aby wykonanie tak wyśrubowanych norm było możliwe, tego typu budynki cechuje m.in. prosta oraz zwarta bryła na planie prostokąta, a także zastosowanie stolarki o niskim współczynniku przenikania ciepła. Konieczne jest także maksymalne wykorzystanie światła słonecznego, stąd też największe okna skierowane są zazwyczaj na stronę południową.

Dlaczego warto budować energooszczędnie?

Niższe opłaty za media to jeden z głównych powodów, dla których inwestorzy decydują się właśnie na budownictwo energooszczędne. Przyszłość jest bowiem teraz i już obecnie mierzymy się z rosnącymi lawinowo cenami za energię elektryczną oraz gaz. W domach energooszczędnych nie trzeba jednak rezygnować z ciepła, są one bowiem wykonane tak, aby zminimalizować straty i tym samym zmniejszać wydatki na media inwestorów.

Zdecydowanie rośnie też nasza świadomość środowiskowa oraz wiedza o tym, że naturalne zasoby paliw kopalnych ulegają wyczerpaniu. Nie dziwi więc, skąd potrzeba oszczędności oraz bardziej rozmyślnego gospodarowania takimi zasobami. Budynki energooszczędne pozwalają znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na nie, co staje się coraz bardziej kluczowe dla przyszłości naszych dzieci.

Jeśli zastanawiasz się nad energooszczędnym domem marzeń, to koniecznie się z nami skontaktuj. Specjalizujemy się również w tym zakresie i chętnie pomożemy zrealizować ten plan.

Jakie uprawnienia musi posiadać architekt? Przeczytaj na naszym blogu