• architektura
  • architektura
  • architektura
  • architektura

> Badania-szczelnosci-budynku-metody-stosowac-dlaczego-sa-wazne

Badania szczelności budynku – jakie metody stosować i dlaczego są ważne?

Kwestie związane z energooszczędnością wznoszonych budynków są obecnie traktowane restrykcyjnie, a spełnienie wymogów podanych w obowiązujących wymogach technicznych wymaga korzystania z bardzo dobrych materiałów termoizolacyjnych oraz starannego wykonania wszystkich niezbędnych prac. Jest to o tyle ważne, że przekłada się na koszty eksploatacji obiektu, przesądzając nie tylko o tym, jaki wpływ będzie on wywierał na środowisko naturalne, ale także zdecyduje o poziomie ponoszonych wydatków. Dla określenia czy nie występują straty ciepła, wykonuje się badania szczelności budynku. W Krakowie specjalizuje się w nich pracownia architektoniczna Vinci. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej i sprawdźmy, jak się je przeprowadza.

Na czym polega termowizyjne badanie budynku?

Badania termowizyjne są wykonywane przy wykorzystaniu kamer termowizyjnych, które są rejestratorami wyposażonymi w układy detektorów mikrobolometrycznych, a także w moduł CCD. Takie połączenie pozwala na jednoczesną rejestrację obrazu w zakresie promieniowania widzialnego oraz promieniowania cieplnego tj. detekcji tzw. dalekiej podczerwieni, a zatem fal z przedziału między 4 a 14 µm. Wynikiem badania jest termogram, który może być nałożony na wykonywane zdjęcie, co ułatwia zobrazowanie rozkładu temperatur. Użycie takiego sprzętu umożliwia określenie rozkładu ciepła na powierzchni obserwowanego przedmiotu. Na tej podstawie można wyciągnąć wnioski co do tego, w jaki sposób energia rozchodzi się wnętrz obserwowanego elementu.

Jak przeprowadza się test szczelności budynku?

Test szczelności budynku można też wykonać za sprawą próby ciśnieniowej. W tym przypadku do wnętrza wtłaczane jest powietrze, które pozwala na wytworzenie określonego ciśnienia mierzonego przez umieszczone w obiekcie czujniki. Zachodzące w odczytach zmiany umożliwiają sprawdzenie, czy tempo zachodzącej wymiany powietrza odpowiada wymaganemu poziomowi, czy też jest od niego wyższe, co wskazuje na istnienie nieszczelności.