• architektura
  • architektura
  • architektura
  • architektura

> 5-zalet-domow-parterowych

5 zalet domów parterowych

Wybór projektu domu powinien zostać dobrze przemyślany. Warto wziąć pod uwagę nie tylko metraż domu oraz rozwiązania, które są optymalnie dostosowane do naszych potrzeb, ale także rodzaj budynku. Domy parterowe to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Wyjaśniamy, kiedy i dlaczego warto zdecydować się na dom parterowy.

Wybór projektu domu. Co warto wiedzieć?

Budowa domu to dla wielu osób inwestycja na długie lata, która ma na celu zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych także przyszłych pokoleń. Przez ostatnie dekady największą popularnością cieszyły się domy piętrowe i domy wielokondygnacyjne, które pozwalały na zamieszkiwanie pod jednym dachem kilku pokoleń domowników. Nasze potrzeby się zmieniają i choć nadal myślimy o przyszłości, to stawiamy raczej na samodzielność oraz komfort naszych dzieci i wnuków. To sprawia, że chętniej decydujemy się na projekt domu parterowego, który ma wiele zalet.

5 zalet domów parterowych

Po pierwsze: niższe koszty inwestycji

Budowa domu parterowego jest tańsza niż budowa domu piętrowego o takim samym metrażu, jeżeli decydujemy się na projekt budynku o powierzchni do 150 mkw. Z czym to jest związane? Przede wszystkim z mniejszymi wymaganiami dotyczącymi fundamentów i ścian nośnych, które nie muszą podołać bardzo dużemu obciążeniu, jakim jest piętro budynku. Co więcej, domy piętrowe generują większe koszty na etapie ich wykończenia, bo musimy zadbać m.in. o budowę i estetyczne wykończenie schodów, zakup balustrad, wykończenie tarasów i balkonów.

Po drugie: brak straty cennego miejsca

W przypadku domów piętrowych musimy sprawnie poruszać się pomiędzy parterem i piętrem, co wymusza konieczność przeznaczenia części dostępnej przestrzeni pod budowę schodów oraz korytarzy. W ten sposób tracimy powierzchnię użytkową, co jest szczególnie odczuwalne w przypadku budynków o mniejszym metrażu.

Po trzecie: wygoda użytkowania budynku

Konieczność częstego pokonywania schodów może stać się dość uciążliwa nie tylko dla osób w podeszłym wieku, a przecież często decydujemy się na budowę własnego domu, myśląc o starości. Domy piętrowe powodują także problemy w przypadku ludzi młodych np. rodziców małych dzieci. Schody wymuszają zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń i powodują znaczne zagrożenie dla dziecka. Nie można także zapominać o tym, że ciągłe bieganie z małym dzieckiem na rękach po schodach, bywa bardzo uciążliwe. W efekcie życie rodziny toczy się na parterze, a piętro służy jedynie do snu, więc przestrzeń ta nie jest w pełni wykorzystana.

Po czwarte: łatwy dostęp do każdego pomieszczenia

Domy parterowe ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu np. podczas wykonywania codziennych obowiązków. Usprawniają też komunikację z domownikami oraz ułatwiają opiekę nad dziećmi, bo możemy mieć je zawsze na oku i szybko zareagować, jeżeli sytuacja będzie tego wymagała.

Po piąte: możliwość otwarcia domu na ogród

Duża działka zachęca do budowy domu parterowego, bo zyskujemy możliwości związane z otwarciem go na ogród. Duże patio lub taras to dodatkowe „pomieszczenie”, w którym chętnie będziemy spędzali czas wiosną, latem oraz jesienią. Balkon nigdy nie zastąpi wypoczynku w ogrodzie lub otwartym na ogród salonie. Bywa też dość problematycznym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym członkom rodziny.

Jakie domy będą modne w następnych latach? Przeczytaj na naszym blogu